Štípací kleště: Nezbytný nástroj pro každého kutila - článek o nářadí

Štípací Kleště

Štípací kleště jsou jedním z nejzákladnějších a nezbytných nástrojů pro každého kutila. Jejich využití je široké a nacházejí uplatnění při různých pracích doma i v dílně. Bez správných štípacích kleští by bylo obtížné provádět mnoho úkolů, jako je střihání drátů, odstraňování hřebíků nebo ohýbání plechu. V tomto článku se podíváme na různé typy štípacích kleští, jak je správně používat, jak zajistit bezpečnost při práci s nimi a také na jejich údržbu a skladování. Přečtěte si také doporučení pro výběr a nákup štípacích kleští, které vám pomohou vybrat tu správnou variantu pro vaše potřeby. Štípací kleště jsou opravdu neocenitelným pomocníkem každého kutila!

Popis a využití štípacích kleští

Štípací kleště jsou nástrojem, který se používá pro stříhání drátů a odstraňování hrotů. Mají dva protilehlé nože, které se při stisknutí kleští setkají a utnou materiál. Díky svému konstrukčnímu provedení umožňují štípací kleště přesné a čisté střihy. Jsou nezbytným nástrojem pro každého kutila, elektrotechnika či instalatéra. Štípací kleště se využívají při práci s elektrickými vodiči, dráty, provazy nebo plastovými trubkami. Jejich použitím lze snadno odstranit izolaci z drátu, zkrátit dráty na požadovanou délku nebo oddělit jednotlivé vodiče. Dále jsou štípací kleště vhodné pro odstraňování hrotů z hřebů či kolců a pro střihání tenkých plechů. S jejich pomocí lze také upravit tvar a délku drátu podle potřeby. Štípacím kleštím je možné pracovat jak ručně, tak i s pomocí páky pro lepší sílu stisku.

Různé typy štípacích kleští

Existuje mnoho různých typů štípacích kleští, které se liší svou konstrukcí a funkcionalitou. Nejběžnějším typem je klasická kombinovaná kleště, která slouží k řezání drátu, ohýbání plechu nebo utahování šroubů. Dalším typem jsou boční kleště, které mají ostré čelisti umístěné na boku nástroje a jsou vhodné pro práci na těžko dostupných místech. Pro odizolování drátů se používají izolační kleště s dutými čelistmi. Speciálním typem jsou pak trubkové kleště, které slouží k utahování a uvolňování trubkových spojek. Každý typ štípacích kleští má své specifické využití a je důležité vybrat ten správný nástroj pro danou práci.

Jak správně používat štípací kleště

Při používání štípacích kleští je důležité dodržovat správnou techniku a postup. Nejprve si ověřte, zda jsou kleště v dobrém stavu a nejsou poškozené. Při manipulaci s kleštěmi vždy držte rukojeťmi a nedotýkejte se ostrých částí. Před začátkem práce si pečlivě prostudujte návod k obsluze daných kleští. Při stahování nebo střihání materiálu používejte dostatečnou sílu, ale buďte opatrní, abyste se neporanili. Po skončení práce vždy uvolněte kleště a uložte je na bezpečné místo. Správné používání štípacích kleští zajistí efektivní a bezpečnou práci.

Bezpečnostní opatření při používání štípacích kleští

Při používání štípacích kleští je důležité dodržovat určitá bezpečnostní opatření. Především je nutné nosit ochranné brýle, abyste chránili své oči před nebezpečnými úlomky materiálu. Dále je vhodné používat rukavice, které zamezí případným poraněním rukou. Při manipulaci s kleštěmi se vyvarujte pohybů směrem k sobě a držte je pevně v ruce. Nikdy nepoužívejte poškozené kleště a pravidelně je kontrolujte na přítomnost trhlin či deformací. Po ukončení práce vždy odložte kleště na bezpečné místo a uchovávejte mimo dosah dětí. S dodržením těchto opatření minimalizujete riziko úrazu a zajistíte bezpečné používání štípacích kleští.

Údržba a skladování štípacích kleští

Údržba štípacích kleští je důležitá pro zajištění jejich dlouhé životnosti a optimálního výkonu. Po každém použití je nutné kleště očistit od prachu a nečistot. Použijte kefku a čistou hadříkem s rozpouštědlem, pokud je to nutné. Důkladně osušte kleště, aby nedošlo k jejich korozivnímu poškození.

Skladování štípacích kleští by mělo být prováděno ve vhodném prostoru, který je suchý a chráněný před vlhkostí. Je doporučeno uchovávat kleště ve speciálním pouzdře nebo na nástrojové stěně, abyste zabránili poškrábání či jinému mechanickému poškození.

Před dalším použitím se ujistěte, že jsou kleště v dobrém stavu a správně fungující. Pokud zjistíte jakékoli známky opotřebení nebo poškození, nepoužívejte je a proveďte opravu nebo výměnu.

Správná údržba a skladování štípacích kleští zajistí jejich spolehlivost a bezpečnost při každém použití.

Doporučení pro výběr a nákup štípacích kleští

Při výběru a nákupu štípacích kleští je důležité zvážit několik faktorů. Za prvé, vyberte si kleště s kvalitním materiálem, jako je ocel nebo chrom-vanadová ocel, které zajišťují pevnost a odolnost. Dále se zaměřte na velikost kleští - vyberte takové, které budou vhodné pro vaše potřeby a pohodlné při manipulaci. Je také dobré zkontrolovat mechanismus kleští a ujistit se, že funguje hladce a bez problémů.

Dalším důležitým faktorem je typ štípacích kleští. Existuje mnoho různých typů kleští, jako jsou kombinované kleště, boční kleště nebo štípací kleště s izolací. Zvažte své potřeby a vyberte ten správný typ pro vaše projekty.

Nepodceňujte také ergonomii - vybírejte kleště s pohodlnými rukojetmi, které minimalizují únavu při dlouhodobém používání. Doporučujeme také zkontrolovat recenze a hodnocení produktu od ostatních uživatelů, abyste měli lepší představu o jeho kvalitě a spolehlivosti.

Při nákupu štípacích kleští se také zaměřte na cenu. Nejdražší kleště nemusí vždy znamenat nejlepší kvalitu, stejně jako nejlevnější nemusí být dostatečně odolné. Srovnávejte ceny a kvalitu různých značek a vyberte tu, která nabízí nejlepší poměr cena/výkon.

Výběr a nákup štípacích kleští může být složitý, ale s tímto doporučením byste měli být schopni najít ty správné kleště pro vaše potřeby. Investice do kvalitních kleští se vyplatí, protože vám poskytnou spolehlivost a efektivitu při vašich projektech.

Závěrem lze konstatovat, že štípací kleště jsou nezbytným nástrojem pro každého kutila. Jejich využití je velmi široké a zahrnuje odstraňování hřebíků, stahování drátů, ohýbání plechů a mnoho dalších úkonů. Díky různým typům kleští si každý může vybrat ten správný nástroj pro svou práci. Při používání je důležité dodržovat správnou techniku a bezpečnostní opatření, aby nedošlo k úrazu. Údržba a skladování kleští je také důležitá pro jejich dlouhou životnost. Při výběru a nákupu je vhodné se řídit doporučeními odborníků a zvážit potřeby daného projektu. Celkově lze říci, že štípací kleště jsou nenahraditelným pomocníkem při různých pracích a investice do nich se určitě vyplatí.

Publikováno: 30. 12. 2023

Kategorie: nářadí

Autor: Radek Havrda

Tagy: štípací kleště | cutting pliers