Tajemný svět jelenic: Krása a půvab v divočině

Jelenice

Druhy jelenů v Česku

V České republice se můžeme setkat se dvěma hlavními druhy jelenů: jelenem evropským a dančí zvěří. Jelen evropský, náš největší volně žijící savec, je rozšířen po celém území. Samce zdobí mohutné paroží, které každoročně shazují. Dančí zvěř, menší než jelen evropský, je charakteristická lopatkovitým parožím u samců a bílými skvrnami na srsti v letním období. Oba druhy jsou významnou součástí naší fauny a jejich populace jsou pozorně sledovány a obhospodařovány.

Vzhled a paroží

Jelen lesní je impozantní tvor s výrazným pohlavním dimorfismem, což znamená, že samci a samice se od sebe vzhledově liší. Samci, nazývaní jeleni, jsou mohutnější a dorůstají délky až 250 cm a hmotnosti až 250 kg. Samice, laně, jsou menší a lehčí, s délkou do 200 cm a hmotností do 150 kg. Srst jelena lesního se liší podle sezóny. V létě je zbarvena do rezavohněda, zatímco v zimě přechází do šedohnědé. Typickým znakem jelenů je jejich paroží. To jim narůstá na jaře a shazují ho na konci zimy. Velikost a mohutnost paroží závisí na věku a kondici jelena. Každým rokem paroží narůstá silnější a rozvětvenější.

Potrava a život v lese

Les je plný života a každý tvor v něm má své místo v potravním řetězci. Rostliny, jako jsou stromy, keře a byliny, tvoří základ. Živiny z půdy a sluneční světlo jim pomáhají růst a plodit. Menší živočichové, například hmyz, drobní savci a ptáci, se živí rostlinami nebo jejich plody. Větší zvířata, jako jsou lišky, kuny nebo draví ptáci, loví menší živočichy. Les je tak propojený systém, kde každý druh hraje důležitou roli.

Jelení říje: fascinující podívaná

Každý rok na podzim se české lesy rozeznívají troubením jelenů. Jde o fascinující podívanou, která láká milovníky přírody i fotografy. Říje začíná obvykle v polovině září a trvá zhruba do poloviny října. Samci v říji bojují o přízeň laní a snaží se shromáždit co největší harém. Jejich troubení je slyšet na kilometry daleko a slouží k vábení samic i zastrašování soků. Pozorování jelení říje je nezapomenutelným zážitkem, je ale důležité dodržovat určitá pravidla. V lese se chovejte tiše a ohleduplně, abyste jeleny nerušili. Nejlepší je pozorovat je zpovzdálí, ideálně s dalekohledem.

Ochrana jelení zvěře

Jelení zvěř, zahrnující majestátní jeleny, elegantní laně a roztomilá jelenčata, je nedílnou součástí české přírody. Pro zajištění jejich dlouhodobé prosperity je nezbytná naše aktivní ochrana. Ta se zaměřuje na několik klíčových oblastí. Důležitá je regulace predátorů, jako jsou vlci a rysové, jejichž přemnožení by mohlo jelení populaci ohrozit. Stejně tak je důležité chránit jelení zvěř před pytláctvím a nelegálním lovem. V neposlední řadě musíme myslet na zachování jejich přirozeného prostředí. To zahrnuje ochranu lesů a luk před nadměrnou těžbou a zástavbou. Jen tak zajistíme, aby jelení zvěř i nadále krášlila naši krajinu.

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: zvířata

Autor: Luciána Novotná

Tagy: jelenice | deer